Biurko jak automaty do gier – handmade

automaty do gier

Biurko / pad – jak retro automaty do gier

Fascynacja retro grami i towarzyszącemu im charakterystycznemu klimatowi przygody zaowocowało myślą o stworzeniu biurka, które będzie jednocześnie padem do gier. Nie ukrywam, że zależało mi na kąciku, w którym będę mógł celebrować granie w tytuły z dawnych lat, gdy grafika nie była najważniejsza, gdy jej defekty dopełnialiśmy wyobraźnią. Na szczęście stary mebel poruszył szare komórki i w kilka chwil pojawił się projekt. Całość dopełnił mikrokomputer Raspberry Pi 3 z zainstalowanym systemem do emulacji RetroPie. Genialna sprawa, setki tytułów w jednym miejscu. Do tego 17″ monitor z wbudowanymi głośnikami. Tak, będzie mono, kiedyś było i cieszyło, teraz też będzie. Ale wróćmy do naszej budowy…

automaty do gier

Główny bohater – Superman

Stare automaty do gier były kolorowe, masywne, przykuwające uwagę. Takie też ma być gammingowe biurko. Padło na Supermana. Zacząłem od całkowitego rozkręcenia mebla, by każdy element był dokładnie wykończony. Podzieliłem kawałki na te do malowania (niebieski) oraz te, które pokryję komiksem. By farba łatwiej kryła, by zasłonić okleinę postanowiłem zagruntować je białą farbą. Dzięki temu kolor niebieski wchodzi gładko już przy pierwszej powłoce. Do wklejenia komiksu użyłem standardowo ModPodge.

automaty do gier

Zaszalejmy z blatem

Blat był już nieco nadszarpnięty codziennym użytkowaniem. W kilku miejscach okleina postanowiła się zetrzeć, zatem musiałem jej pomóc szlifierką by zyskać nienaganną powierzchnię. Chodziło o uzyskanie względnej gładkości, przez co okleina dobrze się scali z całością. Zamówiłem pod wymiar okleinę stricte biurkową. Jest znacznie bardziej odporna na ścieranie, a dłonie będą na niej leżeć jeśli chcemy używać pada przytwierdzonego na stałe. Przyciski i joystick zamówiłem na Aliexpress (koszt ok 40-50 zł). Stare automaty do gier takie miały, będę miał i ja. Otwornicą zrobiłem dziury na przyciski i „gałkę” jeszcze przed nałożeniem okleiny. Zmontowanie elektroniki jest banalnie proste. W zestawie dostałem, krótką ale obrazową instrukcję jak połączyć wszystkie przewody. Jest też moduł usb, zatem całość bez problemu podłączymy do wspomnianego Raspberry Pi. Pozostało tylko całość skręcić, ustawić, poskładać i podłączyć. Duma i frajda przy pierwszym graniu jak wtedy gdy dopadało się do automatu z Metal Slug… Serdecznie polecam każdemu, kto z nostalgią wspomina czasy retro wirtualnej rzeczywistości.

automaty do gier

automaty do gier

automaty do gier

automaty do gier

Sprawdź inne moje projekty tutaj.