Jaką drukarkę 3d wybrać? Pierwsze kroki przygody z drukiem 3d.

jaką drukarkę 3d wybrać

Pewnego dnia coś po prostu mnie tknęło. Usłyszałem wewnętrzny głos mówiący – Tomasz, druk 3d jest ekstra, musisz spróbować. W sytuacjach takich, gdy w grę wchodzą niepojęte siły wszechświata oddziałujące na umysł, nie opieram się. Nie pozostało mi nic innego jak zadać sobie pytanie – jaką drukarkę 3d wybrać? I tu pojawiło się wiele wątpliwości z czym tak naprawdę to wszystko się je. Internet po raz kolejny okazał się nieocenionym źródłem informacji i skusiłem się na kurs druku 3d od Strefy Kursów, by z kompletnego ignoranta stać się młodym adeptem technik addytywnych.

Czas poszukiwań

Decyzja o inwestycji w wiedzę okazała się trafna, gdyż mniej więcej mogłem zdać sobie sprawę z jakimi doświadczeniami przyjdzie mi się zmierzyć oraz jakie przeszkody napotkam. Ponadto pozwoliło mi to szybko przejść do pierwszych wydruków, ale o tym za moment. Wracając do pytania jaką drukarkę 3d wybrać? – przystąpiłem do poszukiwań najodpowiedniejszego urządzenia. Mój wybór determinowany był jakością przykładowych wydruków w połączeniu z łatwością użytkowania, no i oczywiście ceną. Po dokonaniu selekcji na podstawie opinii użytkowników na polu walki pozostały dwa modele – Anycubic i3 Mega oraz Creality Ender 3.

jaką drukarkę 3d wybrać

Dlaczego Ender 3?

Ostatecznie skusiłem się na Endera 3. Przede wszystkim ze względu na bardzo pochlebne opinie osób, które od tego sprzętu zaczynały, łatwością składania (w porównaniu z Anetami czy innymi budżetowymi drukarkami) i cenę. W tysiącu złotych zmieściłem się ze sprzętem oraz 2kg filamentu. Ponadto Ender wydał mi się znacznie bardziej popularny, dzięki czemu łatwiej będzie mi rozwiązać ewentualne problemy w przyszłości.

Ekscytacja

Po otwarciu starannie zaklejonego kartonu oraz zdjęciu górnej gąbki oczom ukazało się moje cacko. Domyślacie się jakie uczucie towarzyszy tego rodzaju momentom. Byłem jak dzieciak rozpakowujący prezent, wiedzący że to coś ekstra. Ponadto pojawiła się swego rodzaju niepewność czy niczego nie zepsuje podczas składania. Kolorowa, ilustrowana instrukcja oraz wszystkie niezbędne do składania narzędzia pozwoliły mi poczuć się nieco pewniej. Procedura składania podobna jest do układania Lego Technic, w połączeniu z meblami od szwedzkiego producenta. Wszystko przebiega bez zakłóceń jeśli odpowiednio się skupisz. Konstrukcja była gotowa do użytku po około półtorej godziny. Pewnie można zrobić to szybciej, ale laik powinien się przyłożyć by później uniknąć problemów.

Pozostały jeszcze dwie kwestie i można puścić pierwszy wydruk. Poziomowanie stołu oraz nabicie filamentu. Należy to wykonać z należytą starannością by jakość okazała się zadowalająca. Testowy piesek – bo takową bryłę zapisano na karcie pamięci dostarczonej przez producenta – wyszedł super. Co prawda w trakcie okazało się, że próbka filamentu nie jest wystarczająca, ale oprogramowanie posiada opcję jego zmiany w trakcie drukowania.

jaką drukarkę 3d wybrać

Ender jest genialnym rozwiązaniem dla kompletnie zielonych. Zapewniam, że dasz sobie radę i będziesz mieć poczucie dobrze wydanej kasy. Ponadto poczujesz się niczym młody konstruktor odkrywający nową technikę tworzenia. Oczywiście urządzenie nie jest idealne i pewne rzeczy należy poprawić co pozwoli uzyskać znacznie lepszą jakość naszych produkcji oraz lepiej zadbać o sprzęt.

Modyfikacje jakie wydrukowałem na początek to:

  • prowadnicę filamentu przy osi Z – tak by nie haczył o rurę gwintowaną.
  • pałąk prowadzący filament do ekstrudera.
  • osłonę panelu sterującego.
  • osłonę pod stół.
  • czyścik do filamentu (szpula bardzo szybko łapie kurz).
  • tunel prowadzący od wentylatora chłodzącego wydruk.


jaką drukarkę 3d wybrać


Niebawem pewnie pojawią się kolejne elementy. Tu dochodzimy do bardzo istotnej kwestii tego skąd brać modele 3d do naszych realizacji. Poniżej znajdziesz moje ulubione trzy strony, na których zlokalizujesz tysiące genialnych projektów. Większość z nich jest darmowa.Jak przygotować model do druku?

Modele ściągasz w formacie .stl, jednak nie wystarczy to aby nasze urządzenie rozpoczęło budowanie warstw. Projekt taki należy zaimportować do oprogramowania zwanego slicerem (w moim wypadku Ultimaker Cura 4.0) i tam ustawiamy wszystkie parametry, dzięki którym drukarka 3d wie co ma robić. I tu zaczynają się schody. O ile kombinacji jest bardzo dużo, nie wszystkie wpłyną pozytywnie na nasz model. Każdorazowo musisz się zastanowić jak podejść do tematu w zależności od tego jak wygląda projekt. Możesz rzecz jasna użyć opcji, w których wybierasz tylko wysokość warstwy (co odzwierciedla w dużym stopniu końcową jakość) czy ilość wypełnienia, ale warto nad tematem przysiąść by uzyskać lepsze efekty. Polecam również wykonywanie wydruki próbne, dzięki czemu uzyskamy pogląd na zmieniane parametry. Więcej o konfiguracji Cury znajdziesz w tutorialach na You Tube, jest ich naprawdę sporo.

jaką drukarkę 3d wybrać

Warto również abyś wiedział o kilku rzeczach:

  • druk 3d trwa długo, uczy cierpliwości, zmusza do przemyśleń,
  • wydruki nigdy nie będą idealnie gładkie,
  • jakość wydruków zależy przede wszystkim od Twojej wiedzy i umiejętności, a nie samego urządzenia,


Jest jeszcze jedno miejsce, o którym muszę Ci powiedzieć, a które w swych internetowych poszukiwaniach musisz sprawdzić. Forum o druku 3d – www.reprapy.pl Gigantyczne kompendium wiedzy z możliwością znalezienia odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania w tym temacie. Mi chłopaki pomogli, za co jestem im bardzo wdzięczny.

Jak wygładzić wydruki z PLA

PLA jest najczęściej stosowanym materiałem w drukarkach FDM. Dzięki stosunkowo prostym warunkom i cenie sprawdzi się doskonale do zabaw hobbystycznych. Jak wspomniałem wyżej, gotowe wydruki nigdy nie będą idealnie gładki, a pod palcami poczujesz drobne warstwy. W jaki sposób zatem wygładzić wydruki z PLA? Sprawdziłem dwa rozwiązania. Jedno to malowanie modelu żywicą epoksydową. Daje bardzo zadowalające efekty. Minusem jest długi czas schnięcia i toksyczność. Drugie sprawdza się w przypadku prostych kształtów – naniesienie szpachli samochodowej i polerowanie papierem ściernym. A może macie jakiś inny, lepszy, ciekawszy sposób?

jaką drukarkę 3d wybrać

Jeżeli zastanawiacie się jaką drukarkę 3d wybrać z czystym sercem mogę polecić Endera 3. O kolejnych zmaganiach podczas jego użytkowania będę Was zapewne informował w kolejnych wpisach. Mam nadzieję, że powyższe informacje staną się inspiracją i rozwieją kilka wątpliwości.