KRÓTKA ROZPRAWA NA TEMAT CZASU

czas

Czym jest czas? Kompletnie nienamacalne, abstrakcyjne zjawisko, które towarzyszy nam podczas naszej egzystencji. Zupełnie nie zwracamy uwagi na stosunkowo niewielkie przedziały mijającego czasu, bo w kontekście życia wydają się nic nie znaczącym epizodem. Okazuje się jednak, że gdy przyjrzymy się temu nieco bliżej, nie zdajemy sobie sprawy jak wiele tracimy, doceniając codzienność zbyt późno.

„Czas jest jak stary, łysy oszust.”
Stephen King

Moje przemyślenia pojawiły się podczas obserwacji córki, która niedawno wkroczyła w nasze życie. Ciesząc się jej obecnością każdego dnia, uświadomiłem sobie, że miesiąc okazuje się mgnieniem oka. Oglądając fotografie zdajesz sobie najlepiej sprawę, jak dni, miesiące zmieniają rzeczywistość. Na przykładzie dziecka jest to jeszcze bardziej zauważalne. Niepozorne, nowe umiejętności pojawiaj się z dnia na dzień, a to co niedawno wprawiało w zachwyt, staje się oczywistością.

Doceniaj każda chwilę

Minęło niemal pięć miesięcy odkąd pierwszy raz wziąłem na ręce swoje dziecko. Istotę piękniejszą niż cokolwiek, na co miałem okazję patrzeć i podziwiać. Człowieczek tak bezbronny, chłonący nowe umiejętności niczym gąbka. Kto by pomyślał, że zaledwie kilkanaście miesięcy temu życie moje i żony wyglądało zupełnie inaczej. Codziennie dostrzegamy coś nowego, co utwierdza nas w przekonaniu, że czas jest taki bezwzględny, że biegnie zbyt szybko.

czas

Moja refleksja skłoniła mnie do zastanowienia się, co dzieje się z tymi utraconymi chwilami. Wydawałoby się, że codzienność przeżywamy w miarę konstruktywnie, a życie biegnie od weekendu do weekendu. Uświadamiasz sobie, że zamiast patrzeć na rosnąca córkę, spędzasz życie na ośmiogodzinnych zmaganiach w walce o pieniądze. Bez nich byłoby więcej czasu, byłoby też więcej zmartwień. Wszystko zatacza więc koło i stajemy się więźniami czasu, który nie chce stać się bardziej elastyczny.

„Każda chwila, która mogłaby być wykorzystana lepiej, jest stracona.”
Jean Jacques Rousseau

Kuszące stają się sposoby na bardziej umiejętne gospodarowanie czasem. Człowiek powinien być bardziej zdyscyplinowany by móc zrobić więcej. Ale co gdy nie chodzi o odhaczanie kolejnych zadań na liście, a zatrzymanie się. Siadam, obserwuje, wszystko zwalnia. Otaczający mnie świat zdaje się być nieistotnym elementem, dodatkiem. Patrzę w niewinna oczka, cieszę się bezzębnym uśmieszkiem, a zaciśnięta na palcu drobna dłoń sprawia, że czuje się spełniony. Pauza. Ten moment może trwać. Choć gdy będzie trwać to nie będzie już pauzy. Same paradoksy.

Przyszłość

Patrzenie w przyszłość sprawia, że zaczynam czuć strach. Czy wszystko będzie dobrze, czy zdrowie dopisze? Gdybym zaczął uczyć się grać na fortepianie rok temu już potrafiłbym coś brzdęknąć. Czy córka będzie szczęśliwa? To w zasadzie ona jest największym motywatorem zmian. To dla niej chudnę i nie palę. Chcę by była z ojca dumna, tak jak ja jestem ze swojego. To dla niej i mej cudnej żony chcę naginać czas.

Zrobiło się mocno nostalgicznie i mało optymistycznie. Czasem tego rodzaju treści też są wskazane, ale nie byłbym sobą gdybym nie zrobił czegoś z przymrużeniem oka. Oto jak czas robi nas w balona w perspektywie całego naszego życia:

• Około 4 lat spędzamy na patrzeniu w swój smartfon. ( 4 lata = 1460 dni; 4 lata = 35 040 godzin; 4 lata = 2 102 400 minut)
• Gdybyś musiał non stop pracować, zajęłoby Ci to ok 10 lat zanim dotrzesz na emeryturę. (10 lat = 3650 dni; 10 lat = 87 600 godzin; 10 lat = 5 256 000 minut)
• Około 9 lat spędzamy przed telewizorem, z czego 2 lata to reklamy. (9 lat = 3285 dni; 9 lat = 78 840 godzin; 9 lat = 4 730 400 minut)
• Przeciętnie 25 lat śpimy! Stwierdzenie „przespałeś życie” nabiera nowego znaczenia. (25 lat = 9125 dni; 25 lat = 219 000 godzin; 13 140 000 minut)
• Jedzenie zajmuje nam około 4 lat życia ( 4 lata = 1460 dni; 4 lata = 35 040 godzin; 4 lata = 2 102 400 minut), a gotowanie jakieś 2,5 roku.
• Co ciekawe, podczas całego życia całujemy się średnio 14 dni. Dużo? Mało?
• 3 lata i 11 miesięcy spędza średnio Polak w samochodzie.
• Około roku spędzamy w życiu na sprzątaniu.
• 92 dni spędzamy w ciągu życia w toalecie.
• Kobieta spędza około roku w swoim życiu na zastanawianiu się co ma ubrać.
• Dla równowagi, mężczyźni poświęcają rok życia na patrzenie na kobiety.

A jak wyglądają Wasze statystyki?