Program do projektowania 3d – TINKERCAD dla początkujących

program do projektowania 3d

Program do projektowania 3d

Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem zakupu drukarki 3d. W związku z tym postanowiłem zrobić mocne rozeznanie w temacie. Pomijając kwestię samego druku zacząłem poszukiwać program do projektowania 3d dla zupełnie zielonych. Oczywiście w sieci aż roi się od gotowych modeli, jednak gdy w głowie rodzi się wizja tworzenia, konieczne jest narzędzie do jej realizacji. W ten sposób natrafiłem na TINKERCAD. Jest to bardzo intuicyjny program działający online, pozwalający w przyjazny sposób tworzyć bryły.

program do projektowania 3d

By zacząć pracę niezbędne jest utworzenie konta użytkownika. Po zalogowaniu do panelu, możemy od razu przystąpić do projektowania. Polecam jednak zacząć od zakładki „Lekcje”. Znajdziesz w niej mnóstwo gotowych tutoriali umożliwiających zaadaptowanie się w nowej rzeczywistości. Cały program jest w języku polskim, niestety lekcje przedstawiane są po angielsku. Na szczęście wskazówki, które otrzymujemy od wirtualnego instruktora są na tyle proste, że każdy powinien sobie poradzić.

program do projektowania 3d
program do projektowania 3d
program do projektowania 3d

Zasada funkcjonowania programu jest bardzo prosta i opiera się na łączeniu ze sobą gotowych brył. Dzięki dostosowaniu ich rozmiaru i proporcji, jesteśmy w stanie uzyskać niemal wszystko co sobie w głowie wyobrazimy. Przy pomocy myszki operujemy w trzech wymiarach. Lewy przycisk służy do zaznaczania, prawy do obracania obrazu, a scroll do zbliżania i oddalania. Po kliknięciu na bryłę i usadowieniu jej w polu roboczym możemy z klawiatury wklepać wymiary jakie są nam potrzebne. Jesteśmy w stanie regulować stopniem wygładzenia ścian czy czy ilością narożników.

Nie taki diabeł straszny

Zawsze wydawało mi się, że program do projektowania 3d musi być strasznie skomplikowany, a tu niespodzianka, górny pasek narzędzi opiera się zaledwie na kilku ikonach. Najbardziej interesowały nas będą te z prawej strony. Kolejno – żarówka służy do włączania i wyłączania widoczności bryły. Grupowanie do scalania brył w jedną całość. Rozgruopowanie jak sama nazwa wskazuje do rozgrupowania. Następnie mamy wyrównanie, które przydaje się bardzo gdy chcemy by kolejne elementy większej całości znajdowały się w odpowiednich miejscach. Na końcu odbijanie służące do wykonywania odbicia lustrzanego danej bryły w odpowiedniej płaszczyźnie.

program do projektowania 3d

Warto wspomnieć również o opcji importu i eksportu. W moim przypadku użyłem ich do załadowania pliku .svg zawierającego logotyp. Program od razu tworzy z niego trójwymiarową bryłę, którą możemy odpowiednio przerobić, czy wpasować w inny element. Eksportowanie natomiast przyda się do zapisania gotowego pliku .stl, którego użyjemy następnie w slicerze.

W związku z tym, że wykonywane przez nas projekty są publiczne, mamy również dostęp do prac innych użytkowników (zakładka ‚Galeria’). Oczywiście ogranicza nas licencja, natomiast możemy dzięki temu zobaczyć jak ogromne możliwości daje oprogramowanie. Jeżeli pragniemy zbudować bryłę 3d na podstawie realnego elementu, polecam podzielić go na kilka mniejszych sektorów i w końcowym etapie prac połączyć w całość.

program do projektowania 3d

Pomijając walory użytkowe, zapewniam Was, że praca przy modelowaniu jest ogromną frajdą. Pokuszę się o stwierdzenie, że rozwija w nas nieco inne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Patrząc na jakąś rzecz wyobrażam sobie teraz jak wyglądałyby działania niezbędne do wykonania takiego samego modelu. Serdecznie polecam zabawę z TINKERCAD, który sprawia że program do projektowania 3d staje się przyjazny i dostępny dla każdego laika.

Sprawdź inne artykuły w tej kategorii tutaj.