Serial 1983 – Netflix po polsku – czy warto oglądać?

serial 1983

Serial 1983 Netflix

W dniu dzisiejszym zakończyłem oglądanie pierwszego sezonu serialu pod enigmatycznym tytułem ‚1983’. Fabuła opiera się na alternatywnej wizji rzeczywistości, w której w Polsce przetrwał komunizm. Całość bardzo mocno nawiązująca do orwellowskiej wizji świata, będącego pod ciągłym nadzorem Wielkiego Brata, którym w tym wypadku są oficerowie SB. Całość zachowana jest w interesującym, nieco mrocznym klimacie. Jest to jeden z tych seriali, które chce się oglądać odcinek za odcinkiem. Żądny fabuły tak też poczyniłem.

Wszystko zaczyna się od serii zamachów terrorystycznych w tytułowym roku 1983. Przyczyniły się one do umocnienia pozycji Partii wśród obywateli, pragnących poczucia bezpieczeństwa. Akcja toczy się dwadzieścia lat później, w roku 2003 i krok po kroku obnaża krwawe żniwo pędu do władzy fanatycznych zwolenników czerwieni. Doskonale przedstawiona utopijna wizja ustroju, który mamy na szczęście za sobą.

Traszka

Obywatele zafascynowani są pseudo smartfonem (z którego nie da się dzwonić) o nazwie Traszka. Dzięki niemu władza jest w stanie podsłuchiwać i inwigilować, tłumiąc w zarodku ewentualne przejawy buntu. Lekka Brygada, grupa zbuntowanych nastolatków pragnie zmienić bieg historii. Z odcinka na odcinek poznajemy jednak prawdziwe powody ich działań. Więcej nie zdradzę, musicie zobaczyć sami.

serial 1983

Serial 1983 w mojej subiektywnej ocenie, pretenduje do miana najlepszego polskiego serialu 2018 roku. Nagrany z rozmachem, w hollywoodzkim stylu przedstawia polskie realia. Genialnie ogląda się nowoczesne komisariaty milicji, zestawione z jeżdżącymi po ulicach dużymi i małymi Fiatami. Warszawa posiada również wietnamskie dzielnice, tętniące życiem o każdej porze dnia i nocy.

Rewelacyjna gra aktorska

Ku mojemu zaskoczeniu, genialnie ogląda się grę aktorską głównych bohaterów. Robert Więckiewicz i Maciej Musiał stanęli na wysokości zadania. Mirosław Zbrojewicz zasługuje na ogromne słowa uznania za rolę Generała Świętobora, charyzmatycznego patrioty dążącego do historycznego przewrotu. Chłopaki, propozycję z Hollywood powinny posypać się lawinowo.

Reasumując serial 1983 to doskonały sposób na przyjemne spędzenie wolnego czasu. Zaskakuje, wciąga i przykuwa uwagę. Zakończenie sezonu świadczy o pojawieniu się kolejnego, którego już nie mogę się doczekać.


Sprawdź inne wpisy w tej kategorii TUTAJ.